Figolla - słodycz Wielkanocny
Mimo że na przełomie marca i kwietnia jest mnóstwo rzeczy do spróbowania, słowem tego okresu jest zdecydowanie: figolla.
To - nie zgadniecie - maltańskie ciastka wypełnione nadzieniem przypominającym marcepan. Na wierzchu są oblane czekoladą lub lukrem i często udekorowane posypką. Je się je w czasie Wielkanocy. Tradycyjnie były formowane w kształty odnoszące się do symboliki katolickiej, ale dziś można spotkać w zasadzie wszystko - dominują serca i motylki. W niektórych wioskach utrzymała się tradycja święcenia figolli, które powinno się z jeść w Wielkanocną Niedzielę, ale mało kto przestrzega tej zasady i wśród moich znajomych jest to żywy temat od jakichś dwóch tygodni.
Jeśli macie ochotę, możecie spróbować zrobić figollę samemu w domu. Leanne, od której dostałam w prezencie tę upieczoną przez nią własnoręcznie, podzieliła się z nami swoim rodzinnym przepisem ♥️
Figolla rodziny Attardów
Składniki
Na nadzienie
600g zmielonych migdałów
440g cukru
5 białek z jajek
Starta skórka z cytryny (tyle, ile lubisz)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
Na ciasto
1kg mąki
500g masła
Starta skórka z cytryny (tyle, ile lubisz)
3 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Do dekoracji
Wszystko, co lubisz - kolorowe lukry, czekolada, posypki
Przygotowanie ciasta
Na płaskiej powierzchni - stole albo stolnicy, usyp małą kupkę mąki.
Pokrój masło w kostkę i dodaj je do mąki. Zacznij delikatnie formować ciasto.
W osobnej misce wymieszaj jajka, cukier, skórkę z cytryny i ekstrakt waniliowy.
Uformuj ciasto i zrób w nim małą dziurkę. Do ciasta wlej miksturę z jajek i dodatków. Dodając mąki, zacznij ugniatać ciasto.
Uformuj kulkę z ciasta i odłóż przynajmniej na 8h albo do następnego dnia, żeby odpoczęło (najpierw na godzinę-dwie do lodówki, a potem poza).
Przygotowanie nadzienia
W dużej misce wymieszaj dokładnie zmielone migdały z cukrem. Dodaj do nich skórkę z cytryny i ekstrakty - waniliowy i migdałowy, a potem białka, które rozetrzyj łyżką. Na koniec wymieszaj wszystko dokładnie rękoma tak, żeby miało konsystencję pasty.
Figolla
Rozwałkuj ciasto niezbyt cienko (powinno mieć około 0,5cm) i wytnij z niego kształt, jaki lubisz. Potrzebujesz dwa każdy kształt podwójnie - na spód i górę ciastka. Najprostsze będzie kółko, do zrobienia którego możesz użyć zwykłego talerza.
Nałóż pastę z migdałów. Nie żałuj jej! Spokojnie może być jej około 2-2,5cm. Pamiętaj jednak, żeby zostawić mniej więcej 2cm ciasta od brzegu puste, żeby dało się skleić z górną warstwą.
Zanurz dłonie w wodzie i delikatnie zmocz brzegi ciasta. Nałóż górną warstwę na nadzienie i dokładnie połącz z dolną.
Rozgrzej piekarnik do 200st i wstaw tam ciastka na ok. 20min. Ciasto pozostanie dalej jasne, ale nie przejmuj się - takie ma być. To najtrudniejsza część, bo jeśli pozostawisz je w piekarniku za długo, będzie zbyt twarde.
Kiedy całkowicie wystygnie, udekoruj figolle lukrem, czekoladą i posypkami, jakie lubisz.
🗺 Gdzie: Figolle dostaniecie we wszystkich cukierniach i większości sklepów. Moje były z:
Baron Confectionery, Xaghjra Road, Haz-Zabbar; otwarte od 8:30 do 12:30 i od 13:30 do 16:30 od pon do pt, a w weekend do 12
Simler’s Confectionery, 64 St. John Baptist, Sliema; otwarte od wt do sob od 8 do 16
Manouche Craft Bakery and Bistro, Spinola Park, SPK 1000, San Ġiljan; otwarte od pon do sob od 8 do 22, a w nd do 20
⏰ Okolice Wielkanocy
$Cena bardzo zależy od wielkości i waha się od kilku do kilkudziesięciu euro.