Malta Tiles - tradycyjne maltańskie kafle
Maltańskie kafle przykuwały moją uwagę odkąd się tu przeprowadziłam. Ich historia zaczyna się w Turcji w czasach Imperium Osmańskiego. Potem zaadoptowali je Hiszpanie, od których przejęli je Maltańczycy około trzystu lat temu. Razem z kolorowymi balkonami, opuncją, krzyżem zakonników są dla mnie symbolem Maltańskiego Archipelagu. Możecie je znaleźć we wszystkich starych domach i mniej spodziewanych miejscach, jak chociażby podziemiach Valletty. Myślałam więc, że są łatwo dostępne i można je kupić wszędzie. Niestety, byłam w ogromnym błędzie!
Dzisiaj maltańskie kafle dostaniecie w drugim obiegu między innymi na facebookowym Marketplace. Jeśli chcecie jednak kupić nowe, traficie do jednego z dwóch warsztatów* wciąż je produkujących. Jednym z nich jest Malta Tiles we Fgurze, miejsce, które skradło mi serce.
*Poza Malta Tiles jest też Colombo Maltese Tiles w San Ġwann.
Malta Tiles to tak naprawdę Robert Lia - konserwator zabytków, pasjonat starych budynków i tradycyjnych produktów, który odkupił warsztat przeznaczony do zamknięcia zostając jedną z dwóch osób utrzymujących tradycję ręcznie robionych maltańskich kafli. Pracownia posiada oryginalną prasę oraz bardzo duży wybór ponad stu osiemdziesięciu wzorzystych ramek do produkcji niepowtarzalnie zaprojektowanych płytek.
Dzisiejsze wzory są takie, jak dawniej, zmieniły się jednak kolory - kiedyś kafle były ciemne i korzystano z sześciu barw, współcześnie popularniejsze są te z bielą, która nie pojawiała się na dawnych płytkach. Kafle powstają z cementu i mają 22-23mm głębokości. Na 10m2 składa się dwieście pięćdziesiąt płytek, których przygotowanie zajmuje około tygodnia. Wszystko odbywa się ręcznie. Potem kafle muszą odstać, więc cały proces zajmuje miesiąc. Warsztat jest jednak niewielki i pracuje w nim kilka osób, więc jeśli dzisiaj złożycie zamówienie, będzie gotowe na początku przyszłego roku. Oprócz zamawiania płytek do całego pomieszczenia, istnieje też możliwość dorobienia brakujących lub uszkodzonych kafli według wzoru**.
Głównymi klientami Malta Tiles są osoby, które mają stare maltańskie domy, tak zwane farm house’y, gdzie chcą zachować tradycyjne elementy i oryginalny klimat. Zdarzają się jednak zamówienia za granicę. Robert słynie ze zrozumienia potrzeb, serdeczności i jakości usług. Uczy swoich klientów, jak dbać o kafle, doradza i pomaga, by służyły jak najdłużej.
Robert inwestuje w swój warsztat ze względu na córkę, która chce się tym zajmować w przyszłości. Mam nadzieję, że ich walka o zachowanie tej przepięknej tradycji zostanie doceniona. Marzy mi się, żeby otrzymali systemowe wsparcie rządu i instytucji odpowiedzialnych za zachowanie maltańskiego dziedzictwa oraz żeby Maltańczycy byli dumni ze swojego rzemiosła.
** Spójrz na drugie zdjęcie powyżej.
👩🏻💻 maltatiles.com
🗺 Kalkara tal-Gir Alley, Triq il-Karmnu, Fgura
💡 Ciężko ich znaleźć, bo są schowani i nie mają szyldu. Kierujcie się tak, jak podaje link na ich stronie, a potem pytajcie napotkane osoby lub zadzwońcie do nich. Wskazówka ode mnie: są ostatnim garażu po lewej przed górką!
⏰ Od pon do pt od 6:30 do 16, w sob do 12:30
$ Malutkie kafelki-pamiątki z krzyżem maltańskim na tłach różnego koloru (żółtym, czarnym, niebieskim albo czerwonym), które można kupić w ramce do powieszenia lub bez - żeby używać na przykład jako podstawki pod kubek kosztują €15. Kafle na zamówienie kosztują od €75 za m2.