Kwaśne jabłko

Kwaśne jabłko

2020 rok przywitam polskim, musującym cydrem. Z Mazur albo jak mówi Marcin - współwłaściciel Kwaśnego Jabłka - z Oberlandu*.

Adjustments.jpeg
Adjustments.jpeg

Koniec grudnia spędzam z przyjaciółmi w Kawkowie. Jogujemy, medytujemy, czytamy książki i gramy w planszówki. Posila nas pyszna, bezpretensjonalna Szama Szyma i prawie niczego nam nie brakuje - zostały nam do zrobienia tylko jedne zapasy. Przed Sylwestrem postanowiliśmy wychylić nosy z domu, w którym mieszkamy i przejechać się w poszukiwaniu lokalnego alkoholu. O Kwaśnym Jabłku wiedzieliśmy prawie wszyscy, więc kierunek był jasny. Ze względu na dość dziwny międzyświąteczny czas, zadzwoniliśmy uprzedzić, że wpadniemy. Nikt z nas nie spodziewał się jednak tak serdecznego przyjęcia.

Adjustments.jpeg

Marcin zaprosił nas najpierw do swojej cydrowni. Pokazał leżakujące butelki i opisał proces produkcyjny. Opowiedział o swojej fascynacji Mazurami, o historii regionu i tym, jak powstała firma. Całość była świetnym wstępem do rozmowy o samym produkcie, o którym zresztą mówi z taką pasją jak o najwyższej klasy winach.

Kwaśne Jabłko powstaje z ręcznie zbieranych owoców, które rosną w starych (60+, ale nawet 120letnich!) niepryskanych sadach. W cydrach nie ma siarki ani konserwantów, a do tego spontanicznie fermentują na drożdżach. Rocznie produkowanych jest ok. 15tys butelek, z czego większość - mimo ogromnej popularności np. w Danii - sprzedawana jest w Polsce, ponieważ właścicielom zależy na tym, by wspierać lokalny rynek w pierwszej kolejności. Kwaśne Jabłka są pyszne. Wytrawne, szlachetne, robione z miłością i błyskiem w oku. Bez ściemy. Te cydry to nasze lokalne dobro, co choć wydaje się małym zaskoczeniem w kraju, gdzie rośnie tak wiele jabłek, nie jest wcale tak oczywiste.

Adjustments.jpeg



🗺 Kwaśne Jabłko, Włodowo 27; w Warszawie dostępne u Mielżyńskiego na Burakowskiej i Czerskiej oraz w Asfalt Shop na Tamce.

👩🏻‍💻 Online: www.facebook.com/kwasnejablko

💲20-50zł w zależności od rodzaju i wielkości

*Oberland, czyli Prusy Górne potocznie nazywane Mazurami Zachodnimi, to jedna z historycznych krain dziś leżących na terenie Polski północno-wschodniej. Z aktualnego obszaru Polski to ten, który najkrócej należał do jej terytorium. Większość ludności tego regionu jest ludnością napływową.