Sznycle i roszponka

Sznycle i roszponka

No dobrze, dobrze - teraz konkrety! Jeden z cyklów, w ramach którego chciałabym pisać, będzie dotyczył przepisów z różnych książek kucharskich. W tej serii, będę oceniać to, czy są trudne i jak bardzo smakowały mi ugotowane z nich potrawy. Dodatkowo będę starała się uzupełniać wszystko informacją o dostępności produktów w Warszawie i przybliżonym kosztem dania. Na początku pojawią się przepisy z Ottolenghi. Prosto. Będę je dobierać tak, żeby miały sens sezonowo.

Na pierwszy rzut idą… 🥁:

👩‍🍳 Co: Roszponka z ogórkiem (s. 38) i sznycle z kurczaka w chrupiącej panierce (s. 235)
📖 Z: Ottolenghi. Prosto, Yotam Ottolenghi

❤️ Danie mięsne

Sznycle na stałe weszły do kulinarnego repertuaru Julka (a nie mówiłam, że będzie o nim często!?). Są fajną alternatywą polskiego „schabowego z kurczaka”, więc zdaje mi się, że dzieci też mogą je pokochać. Dobrze jest mieć dobre źródło drobiu, któremu ufamy - ja kupuję u Pani Jadzi w Kooperatywie Grochowskiej, a Julek jeździ do Chirurgii Drobiu na Hali Mirowskiej. Zamiast piersi z kurczaka możecie wybrać - nasze ulubione - trybowane udka, które na pewno nie wyjdą suche.

76693375_105909560884969_1723623994256523264_n.jpg

👉 Gdzie kupić:
- Panko znajdziesz we wszystkich sklepach azjatyckich, Kuchniach Świata, ale też w sklepach typu duży Carrefour. Jeśli robisz zakupy online, to ta panierka na pewno jest dostępna we Frisco.
- Czarny sezam i nasiona kolendry poszukaj na straganach z przyprawami na Hali Mirowskiej, w Kuchniach Świata albo sklepikach bliskowschodnich typu Pers-Pol na Gocławskiej. Możesz je też kupić we Frisco, ale ich ceny i opakowania będą raczej większe.

⭐️ 4/5
💲 Cena: ok. 35zł za 4 porcje*, a panierki zostanie Ci jeszcze na kilka razy

Do sznycli świetnie pasuje niepozorna sałatka, na którą już na początku mojego gotowania zwróciła mi uwagę Anula. Jej zrobienie zajmuje naprawdę moment, a jeśli jesteś znudzona/y tego typu dodatkami, to będzie to bardzo miła odmiana!

👉 Gdzie kupić:
- Sól morską w płatkach dostaniesz w budce 17 na Hali Mirowskiej. Jest to słynne miejsce „u Pana Darka” zwanego też Jezusem lub Wodzem, więc jeśli się zgubisz, pytaj o niego innych sprzedawców - na pewno Cię pokierują. Dość droga jest też dostępna we Frisco i innych sklepach internetowych. Nigdzie indziej tej często używanej przez Ottolenghiego soli nie znalazłam, ale prawda jest taka, że to składnik, który możesz odpuścić, zamieniając go na zwykłą sól, którą masz w domu.

⭐️ 4/5
💲 Cena: ok. 25zł* za 8 porcji

*W wycenach zakładam, że masz w domu bazowe produkty, takie jak np. mąkę, jajka, olej, pieprz i sól. Jeśli zamierzasz gotować dużo z Ottolenghiego, warto też skompletować trochę powtarzających się u niego przypraw i zamrozić zioła, żeby mieć je pod ręką. Jak zrobisz sobie takie zapasy, bieżące wydatki znacząco spadną.